Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Kolejne lato już za rogiem, czas pomyśleć jaką klimatyzację możesz zamontować u siebie w domu. Producenci klimatyzatorów wychodzą nam na przeciw i dzięki nim klimatyzator nie musi szpecić wystroju naszego wnętrza a może się z nim dobrze komponować i przede wszystkim dać nam odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Korzystając z przystępnej cenowo oferty klimatyzatorów Rotenso, Gree i nieco droższych LG czy Mitsubishi jesteśmy w stanie dobrać klimatyzator do każdego wnętrza. Ale dość już o tym jakie to klimatyzatory są teraz ładne, przedstawię wam dzisiaj jakie rodzaje klimatyzatorów możemy zamontować .

Wyróżniam kilka rodzajów klimatyzacji:
Najprostsze z nich w budowie są urządzenia typu monoblock (Klimatyzator przenośny). Takie urządzenie możemy zamontować wszędzie gdzie mamy dostęp do odprowadzenia ciepłego powietrza (okno, dziura w ścianie). Niestety te jednostki mają pewne wady, zajmują trochę miejsca, mają niską wydajność i są głośniejsze od innych klimatyzatorów.


Najczęściej przez nas montowane jednostki to Split. Klimatyzatory tego rodzaju pewnie najczęściej mogliście spotkać u kogoś w domu, biurze, sklepie czy restauracji. Urządzenia tego typu składają się z jednostki wewnętrznej (Parownik) i jednostki zewnętrznej (skraplacz). Ten typ klimatyzacji jest cichy ze względu na jego podzieloną budowę. Najwięcej hałasu wytwarza jednostka zewnętrzna (ok 30-35db) która umieszczona jest na zewnątrz budynku.
Klimatyzatory te możemy podzielić na dodatkowe podkategorie, mianowicie:

Klimatyzatory ścienne – W tej kategorii mamy największy wybór jednostek o ciekawej stylistyce. Urządzenie tego typu najczęściej montuje się na wysokości około 2 m. Pozwala nam regulować w jakim kierunku będzie wylatywać zimne powietrze i są w racjonalnej cenie

Klimatyzatory podsufitowe – Z reguły montuje się je wtedy gdy nie ma miejsca na powieszenie jednostki ściennej. Montuje się je do sufitu.

Klimatyzatory przypodłogowe – Montujemy je zazwyczaj gdy jest mało miejsca na górze ściany lub gdy ściany są skośne np. adaptacje strychu.

Klimatyzatory kasetonowe – Montowane w sufitach podwieszanych, najczęściej są to biura lub restauracje. Największą zaletą tego typu klimatyzatora jest to że powietrze z niego wychodzące rozprowadza się w czterech kierunkach.

Klimatyzatory kanałowe – niewidoczny klimatyzator, zazwyczaj schowany w wentylacji lub na strychu. Powietrze dostarcza się kanałami wentylacyjnymi i wpada przez kratkę wentylacyjną. Minusem takiego rozwiązania jest to że jesteśmy uzależnieni od jednej wartości temperatury. Czyli jeśli ktoś ustawi sobie 20* to wszędzie będzie taka temperatura.

Klimatyzatory Multisplit – w zasadzie są bardzo podobne do splitów, z tym że możemy do jednostki zewnętrznej podłączyć kilka jednostek wewnętrznych.

Klimatyzator ścienny Rotenso Versu Mirror
Klimatyzator kanałowy